Kraj chce prodloužit smlouvu s ČD o zajištění provozu na neelektrifikovaných tratích

 

Výsledky hospodaření v oblasti veřejné dopravy, obměna vozového parku na neelektrifikovaných tratích ve Středočeském kraji, výstavba parkovišť P+R a zavedení pásmového jízdního řádu na trati mezi Prahou a Kolínem. To byla témata dalšího setkání s novináři u kulatého stolu, který dnes odpoledne hostil Krajský úřad Středočeského kraje. Novinky prezentoval Petr Borecký, radní pro oblast veřejné dopravy společně s vedením Integrované dopravy Středočeského kraje (IDSK).

 

Veřejná doprava ve Středočeském kraji v loňském roce stála 7,23 miliardy korun. Dnes o tom u kulatého stolu s novináři informovali zástupci Středočeského kraje a Integrované dopravy Středočeského kraje (IDSK). „Nejvíce peněz do systému načerpal kraj. Šlo o 3,94 miliardy korun. Dalších, více než 558 milionů korun, vydalo ministerstvo dopravy. Více než 267 milionů korun zaplatily města a obce a tržby od cestující jsou ve výši 2,46 miliardy korun,“ konstatuje Petr Borecký, radní pro oblast veřejné dopravy a pokračuje: „Evidujeme o 50,8 milionu korun vyšší tržby, než jsme předpokládali. Zároveň jsme na vratkách na energiích za elektrické vlaky dostali 168,7 milionu korun.“

 

Náklady byly tržbami kryté ze 34,03 procent. Podíl výdajů kraje na obslužnost, vzhledem k rozpočtovému určení daní, je 26,23 procent. „V tomto roce předpokládáme pokračovaná příznivého trendu. V letech 2025 a dále pak budou mít velký vliv na náklady pokračující inflace i fakt, že budeme chtít obměňovat vozový park na železnici,“ říká Petr Borecký.

 

Radní v tomto smyslu dlouhodobě připomíná nepříliš optimální stav vozby právě na neelektrifikovaných tratích. „Letitá nadvláda starých motoráků řady 809 a 810 už musí skončit a naší povinností je pořizovat techniku, která je hodna 21. století. Kromě toho, řada dalších vozů není bezbariérová a instalace evropského zabezpečovače ETCS není rentabilní. Jediným východiskem je tedy obnova vozového parku. S Českými drahami chceme uzavřít dodatek smlouvy na provoz nových anebo modernizovaných motorových jednotek na roky 2029 až 2034. Nasadit je chceme na většinu neelekritifikovaných tratí,“ konstatuje Petr Borecký s tím, že záměru ještě musí dát zelenou krajští zastupitelé.  

 

Nové vlaky by se tedy měly objevit na trasách mezi Prahou a Mladou Boleslaví, Hostivicemi a Podlešínen, Prahou-Smíchovem a Rudnou u Prahy a dále mezi Prahou, Vraným nad Vltavou, Čerčany a Dobříší. Jednotky řady 814 Regionova pak zůstanou na linkách mezi Kolínem a Ledečkem, Zručí nad Sázavou a Čáslaví a Třemošnicemi. „Novými vlaky se rozumí zcela nové jednotky RegioFox a RegioSpider. Foxů ve Středočeském kraji by mělo na konci roku 2027 jezdit až osmatřicet. Spiderů by mělo být čtyřiatřicet. Vlaky vždy nabídnou wi-fi připojení k internetu, elektrické zásuvky, klimatizaci, bezbariérový přístup a další prvky komfortní výbavy,“ vypočítává Petr Borecký.

 

Středočeský kraj navíc plánuje, za účelem zajištění maximální kvality přepravy, zpřísnění sankcí pro dopravce. Ty by měly, podle Petra Boreckého, narůst až o sto procent. „Sledovat budeme dodržení předepsaného řazení, plnění odjetých vlakových kilometrů, dodržení bezbariérovosti, přesnost provozu a dodržování přípojů, výluky, čistota vozidel, personál atd.,“ jmenuje Petr Borecký.

 

Investice do pořízení vozidel, jejich vybavení a zázemí jsou 4,8 mld. Kč. Počítá se i se zvýšením ostatních přímých nákladů o zhruba 1 mld. Kč. Navýšení kompenzace dopravci se v průměru pohybuje 219 mil. Kč/rok (z toho 183,2 mil. Kč pouze na území Středočeského kraje) v období mezi roky 2025 a 2029.  Zvýšená bude i cena za vlakokilometr. Měla by se zvýšit o zhruba 28 Kč na 198 Kč.

 

Zástupci Středočeského kraje a IDSK dnes představili i novinky při výstavbě krajských, záchytných, parkovišť P+R. Nejblíže k výstavbě jsou projekty v Olbramovicích, Hostivici, Kolíně, Úvalech, Zelenči a Rostoklatech.

© 2021 Vytvořil: COMPUTER HELP, spol. s r. o.  |  Design: Vibes Vision

Facebook